Közeledik az áttelelő vöröshagyma vetésének az ideje és ennek kapcsán szeretnénk egy rövid szakmai segítséget nyújtani annak érdekében, hogy elkerüljük a felmagzás okozta problémákat. Valószínűleg sok gazda emlékszik arra, hogy 2023 májusában, mennyi magszáras hagymát láthattunk az országban. Akkor igyekeztünk egy részletes tájékoztatást adni a felmagzás okáról és a későbbiekben az OROSCO Kft. szakmai rendezvényein felvázoltuk a megoldást. Aki ezt tavaly szeptemberben megfogadta, annak nem volt problémája, de azért az idén májusban is jó néhány helyen lehetett magszárat látni. Azért készítettük most ezt a szakmai anyagot, hogy minden kolléga elégedett legyen az áttelelő hagymájával.
Összességében elmondható, hogy a felmagzást elsősorban a növény tél eleji túlzott fejlettsége okozza, ami az utóbbi évek enyhe őszi időjárásával hozható összefüggésbe. A hollandok által mindig hangsúlyozott ökölszabály, hogy december elején, a 3-4 valódi lombleveles állapot az ideális. Ha ennél több van, akkor már számíthatunk a magszárra. A japánok még azt is hozzáteszik, hogy a 8-10 mm-es szárvastagság felett szintén ugrásszerűen nő a felmagzás veszélye. Ezeket az állításokat igazolja az, hogy általában ott van a legtöbb probléma, ahol december elején már 5-6 lombleveles a hagyma. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, két dolgot tehetünk. Az egyik az, hogy csúsztatunk a vetési időn. Az elmúlt évben a szeptember 15-16. körüli vetési idő tűnt a legideálisabbnak. Ez 10-14 nappal később van, mint amit korábban megszoktunk, de hát az utóbbi években az ősz is sokkal enyhébb volt és jobban fejlődtek az állományok. Amennyiben mégis korábban vetettünk, akkor egy erősebb gyomirtással egy-két hétre meg tudjuk állítani a növényeket és így elérhetjük, hogy az optimális fejlettséggel menjen a hagymánk a télbe. Emellett az öntözéssel és a tápanyag-utánpótlással is óvatosabban kell bánnunk az ősz folyamán, hogy elkerüljük a túlzottan erős növényeket.
A másik legalább ilyen fontos szempont, hogy tavasszal az első nitrogén adag kiadásával várjuk meg a március közepét. Az elmúlt években a kedvező időjárás miatt sokan már február végén elkezdték a tápanyag-utánpótlást. Ez egy márciusi gyors fejlődést eredményezett és április elejére már 6-7 vagy esetleg még több levéllel rendelkeztek a növények. Ez azért probléma, mert az utóbbi években az enyhe ősz mellett az április eleji lehűlés is általánossá vált. Gyakran egy hétig is elhúzódik egy mínuszokkal együtt járó erős hideghullám. Ez az egy hét pedig bőven elég arra, hogy egy erősen fejlett 7 lombleveles hagyma állományban elindítsa a magszárképződést. Az ugyanis szín tiszta biológia, hogy minél több levele van a hagymának, annál rövidebb ideig tartó hideg hatásra van szükség ahhoz, hogy felmagozzon. Éppen ezért mindenkinek azt javasoljuk, hogy türelemmel várja ki a március közepét az első nitrogén fejtrágyával.
Összegezve a fentieket, a későbbi vetés szeptemberben és a tavaszi nitrogén kijuttatás csúsztatása nagy valószínűséggel minimálisra csökkenti a felmagzás esélyét. Persze lehetnek még más problémák is a termesztés során, de ezt a két technológiai elemet betartva nagyban növelhetjük az áttelelő hagymatermesztésünk sikerét. Természetesen ehhez még ott vannak az olyan kiváló fajták, mint a kiemelkedő termőképességű és rendkívül jó páncéllal rendelkező GALATEA F1 vagy éppen a korai és gyönyörű héjszínű TELESTO F1.