Az elmúlt hetekben az átlagnál több helyen tapasztaltuk, hogy probléma van az áttelelő hagymák felmagzásával. Mindenkiben ott a kérdés, hogy mi okozta ezt és mit lehet ellene tenni? Természetesen szívesen mondanánk, hogy a GALATEA F1 vagy más sikeres Takii fajtával nincs gond, de azért nem ilyen egyszerű a helyzet. A szemlék során igyekeztünk összehasonlítani azokat a helyeket, ahol nincs magszár, azokkal, ahol 20-30% vagy éppen még magasabb arányban van jelen a „virágzó” hagyma. Ezen kívül természetesen konzultáltunk a holland, lengyel és japán kollégákkal is.
Összességében elmondható, hogy ezt a problémát elsősorban a növény tél eleji túlzott fejlettsége okozza. A hollandok által mindig hangsúlyozott ökölszabály, hogy december elején, a 3-4 valódi lombleveles állapot az ideális. Ha ennél több van, akkor már számíthatunk a magszárra. A japánok még azt is hozzáteszik, hogy a 8-10 mm-es szárvastagság felett szintén ugrásszerűen nő a felmagzás veszélye. Ezeket az állításokat igazolja az, hogy Békés vármegyében most pont ott van a legtöbb probléma, ahol december elején már 5-6 lombleveles volt a hagyma. Azokon a területeken pedig, amelyeket akkor kissé elmaradottnak gondoltunk, most semmilyen mértékű, vagy csak minimális felmagzás tapasztalható. Ezek a legszebb állományok most. Emellett még az is el lehet mondani, hogy annyira enyhe volt a tél, hogy a növekedés nem ált le. Február végéig plusz egy lomblevelet fejlesztettek a növények. A hőmérséklet oldaláról nézve a tartósan, több héten keresztül tartó 0-5 0C körüli hőmérséklet már elegendő a felmagzáshoz, ha a túl fejlett az állomány. Ezen kívül a japánok szerint még bármilyen stressz (pl. szárazság) is okozhat ilyen problémát.
Természetesen kisebb mértékben a fajtaválasztás is befolyásolja a felmagzást. Általánosságban elmondható, hogy a korai hibridekkel most több gond van és minél későbbi a fajta, annál kevesebb benne a magszár. Persze, ha egy késői fajta túlzottan fejlett volt december elején akkor ott is megjelent a probléma. Összességében kijelenthető, hogy az utóbbi években tapasztalt enyhe őszök miatt a megszokottnál néhány nappal később kellene elvetni az áttelelő hagymát. Emellett az öntözéssel és a tápanyag-utánpótlással is óvatosabban kellene bánnunk az ősz folyamán, hogy elkerüljük a túlzottan fejlett növényeket. Annak azért örülünk, hogy akik ezeket a szempontokat már a múlt évben figyelembe vették, azoknál a GALATEA F1 és társai most is extra árbevételt fognak eredményezni.