Hagymatermesztési szakmai nap Kamuton

Áttelelő bemutató Kamut

Az OROSCO KFT. az elmúlt péntekre szervezte áttelelő hagyma fajtabemutatóját és szakmai napját Kamuton. Az idei évben ismét számos kihívással kellett szembenézniük a gazdáknak ezért különösen hasznosak voltak az előadások. Varga István NAK Hagyma munkacsoport vezető és FruitVeB alelnök a hagymatermesztés napi aktualitásairól beszélt és néhány jó hírrel szolgált a vegyszer engedélyezésekkel kapcsolatban is.
Krzysztof Jawor a Takii Europe B.V. képviseletében a felmagzás és a növényvédelem kérdését járta körül. Az egyértelműen látszik, hogy a klímaváltozás miatt az utóbbi években az őszi időjárás a korábban megszokottnál melegebb és ezért a növények az ideális 3-4 lomblevélhez képest fejlettebben mennek a télbe. Ha el akarjuk kerülni az idei évhez hasonló problémákat, akkor változtatnunk kell néhány dolgon. Az egyik ilyen lehetőség, hogy a vetési időt 5-7 nappal elcsúsztatjuk az eddigiekhez képest. Jelenleg a szeptember 6-10. körüli vetést tűnik a legideálisabbnak. A második lényeges pont, hogy ősszel elégedjünk meg az alapműtrágyában kiadott 40-50 kg nitrogén hatóanyaggal. A harmadik pont a tavaszi nitrogén kijuttatással függ össze. Itt az első adaggal érdemes megvárni a március közepét, azért, hogy az esetleges március végi, április eleji lehűlésre nehogy túl fejlettek legyenek a növények. A növényvédelem kapcsán elhangzott, hogy az áttelelő hagymában most a peronoszpóra elleni védelem a volt a legnehezebb, de a következő hetekben várhatóan a Sztemfílium fog támadni a tavaszi vetésű állományokban.
A növényvédelem már csak azért is kiemelten fontos, mert a jelenleg rendelkezésünkre álló információk szerint továbbra sem lesz elegendő hagyma az európai piacon. Éppen ezért minden kiló számít, amit meg tudunk védeni. A szakértők továbbra is keresleti piacot prognosztizálnak, ami akár a következő év júniusáig is elhúzódhat.
A fajták kapcsán az extra korai SONIC F1 lett elsőnek kiemelve. Ez a hibrid szezonkezdésre kiváló és már most ott van az áruházláncok pultjain. Fontos megjegyezni, hogy a felmagzás ellenére is szép hagymatestet nevelt és a vékony nyak gyorsan beszáradt. A korai TELESTO F1 már egy igazi minőségi hagyma. Kemény a hagymatestet és nagyon szép bronz színű páncélt fejleszt. Igazi „kereskedő marasztaló” fajta. A GALATEA F1 pedig megtestesíti minden termelő álmát, hiszen egyszerre tud magas hozamokat produkálni és mindemellett a tavaszi fajtákkal vetekedő, kiemelkedő minőséget adni. Végül a RED GLAMOUR fajtánkat mutattuk be, amely koraiságával, sötétlila színével és gépi betakaríthatóságával már sok kollégának okozott jó árbevételt.
Az előadások után a rendezvényt a földeken folytattuk. Az első helyszínen, Hidvégi István földjén meggyőződhettünk róla, hogy az idén is lehetett 800 mázsa feletti GALATEA F1-et termeszteni úgy, hogy ne legyen felmagzás. István szerint ez részben annak is köszönhető, hogy az állománya az ősszel lassan fejlődött és a tavasszal is nehezen akart elindulni. Arról mindenki meggyőződhetett, hogy a késés ellenére végül mégiscsak beindult és igazán jó hozamot adott. Baji László kollégánál szintén a GALATEA F1-et néztük meg. Itt volt néhány százalék magszár, de azt is tudjuk, hogy az olasz kollégák szerint ennyi kell is ahhoz, hogy a maximumot kihozzuk a fajtából. Összességében elmondható, hogy azok, akik eljöttek szép állományokat láthattak és hasznos információkkal távozhattak a közös ebéd után. Végül pedig köszönjük a rendezvénynek helyszínt adó kollégák támogatását, segítségét.