A hazai fóliás kertésztársadalom nagy része továbbra is nehéz feladat elé néz, amikor azt latolgatja, milyen kultúrával induljon neki a következő termesztési szezonnak. Az utóbbi évtizedben a jól tervezhető, stabil kultúrák, úgy, mint az étkezési paprika, a paradicsom, vagy éppen az uborka soha nem látott magasságokat és mélységeket járt meg. Ennek okán egyre szélesebb körben jelentek meg fólia alatt is azok a kertészeti növények, melyeket hazai viszonylatban, elsősorban szabadföldi körülmények között termesztenek. Manapság már cseppet sem lepődünk meg, ha sárgadinnye, görögdinnye, csemegekukorica vagy éppenséggel karfiol vagy brokkoli kerül a fóliasátor alá. Mindezek ellenére a fűszerpaprikára továbbra is sokan rácsodálkoznak, ha a bordák alá tekintve azt látják, hogy akár kordonban, akár felkötve a keskeny, piros csövek sorakoznak a dús lomb alatt. Ilyenkor az első kérdés: megéri egyáltalán fűszerpaprikát tenni a fólia alá?
Forgó János bokrosi kertész néhány évvel ezelőtt szintén megfogalmazta magában ezt a kérdést, majd némi tervezgetés után a próbatermesztés mellett döntött. Az idén már harmadik alkalommal ültetett Zoé F1 fűszerpaprika hibridet és saját bevallása szerint továbbra is ezt a kultúrát illeszti be a termesztési láncolatba, a fehérpaprika mellé. A számok ebben az évben is Őt igazolták!
A 4×4-es tápkockás palántát a felgyői székhelyű Grow Group palántanevelő telepen állították elő. A március elején vetett állomány április 15-én került kiültetésre. Az átlagnál jóval magasabb kelési aránynak köszönhetően Jánosnak több mint 12.000 tő palánta állt rendelkezésére. A sátrakban két szimpla és négy dupla sorban palántázták el az öt hetes növényeket, 29 cm-es tőtávolságra, összesen 3000 tő/sátor arányban. A sátrak alapterülete 7,5 m x 90 m, ami 675 m2-t jelent. A négy sátor teljes összterülete 2.700 m2, ahol az idén fűszerpaprika termesztés folyt.
A kiültetés után a növényeknél a fehér paprika termesztésnél már jól bevált felkötözött módszert alkalmazták, ellenben sem metszést, sem visszacsípést nem alkalmaztak, ezáltal a zöldmunka költségek jóval alacsonyabbak lettek, mint a fehérpaprika esetében.
A Zoé F1 rendkívül intenzív növekedésének és terméskötődésének köszönhetően az ültetéstől számított 90 napra beérlelte az első csöveket. A júliusi szedést még négy szüret követte: augusztusban kettő, szeptemberben és október elején pedig egy-egy. A végeredmény önmagáért beszél. Az idei összmennyiség 87 mázsa, 60 kg nyers paprikát mutat, ami a magas mennyiségi mutatók mellett kiemelkedő minőségű alapanyagot is jelent. Nem meglepő, hogy János gazda teljes idei termését közvetlenül az egyik paprikafeldolgozó vásárolta fel, aki kiemelte a Zoé F1 összetéveszthetetlen aromáját, mélybordó színét, illetve a feldolgozás szempontjából talán a legfontosabb 6-6,5-es fajlagát. Ez annyit jelent, hogy az egy kiló tiszta őrleményhez 6-6,5 kg nyerspaprikára van szükség, ami a tájjelegű fajták esetében egy sztenderd értéknek minősül, ám hibrid fajták esetében kiemelkedő értéket mutat.
Még néhány gondolat a mennyiségi adatokra. János gazda saját bevallása szerint idejekorán húzta fel a töveket, ugyanis a téli termesztésre szánt vajrépa vetését már nem halogathatta tovább. Ettől függetlenül a jövő évben másféle vetésforgót tervez, mivel a kidobásra ítélt állomány korántsem volt leöregedett állapotban. Sőt, az idei hosszú, kimondottan meleg őszi időben a végszedés után a töveken még jócskán maradt szép, darabos zöld termés, mely október végén, november elején az öt szedés után egy hatodik szüretet jelenthetett volna. János becslése szerint ebben az esetben a 4 sátorban kiültetett 12.000 tő Zoéról 100 mázsa körüli össztermést tudott volna elérni, nyerspaprikából. Ebből kifolyólag a 2024-es szezonban vélhetőleg a fehér paprikák helyére tervezi majd a téli állomány vetését és a fűszerpaprikát a fagyokig bent tartja majd.
A 2023-as esztendőben a szabadföldi fűszerpaprika termesztés legnagyobb ellensége a főként kabócák által terjesztett sztolbur fitoplazma baktériumos megbetegedése volt. A ciklikusan visszatérő kórokozó az idén rendkívül komoly károkat okozott, emiatt a szabadföldi fűszerpaprika termesztés nyeresége sok esetben messze elmaradt a korábbi évekhez képest. Ezzel szemben a fóliás fűszerpaprika termesztésben a berepülő rovarok jól izolálhatóak, így a kabócák okozta fertőzés is minimálisra tehető.
Amint látható, a fűszerpaprika kimagasló összbevételt eredményezhet fóliás termesztésben, nem beszélve a magas termésbiztonságról. Remélhetőleg a következő években egyre többen választják majd a hazai gasztronómia alapfűszereként elhíresült növényünk termesztőberendezésben való előállítását, melyhez a Zoé F1 tökéletes választás.